Strukturu uklonjenog otpada sa mreža u Eko centru Bočac jezero pored drveta niskokalorične vrijednosti čine i razne vrste plastičnog otpada, autogume, frižideri, aluminijumski otpad, uginule životinje itd.
Kako je plutajući otpad koji se zaustavi na mreži po sastavu sličan komunalnom može se zaključiti da je ovaj otpad posljedica nemara i nebrige pojedinaca koji otpad ne odlažu na za to predviđena mjesta nego na divlje deponije i izletišta pored obala rijeka ili što je još najgore – direktno u rijeku!
Poseban problem nastaje u proljeće i jesen kada se očekuju veće količine padavina. Usljed velikog dotoka vode u vrijeme obilnijih padavina uvijek dođe i veća količina otpada, jer nabujala voda pokupi sav otpad sa obala rijeka u korito.
Otpad može da se prenosi vodenim tokom, od mjesta nastanka pa dalje, od nekoliko desetina pa čak i stotina kilometara. Voda nema granice, pa plutajući otpad možemo svrstati u regionalni problem.
Negativni uticaji plutajućeg otpada su fizičko i hemijsko zagađenje voda, što dovodi do promjena u biljnom i životinjskom svijetu. Ako se na vrijeme ne ukloni, veliki dio otpada kao što je PET ambalaža napunjena vodom i vezana muljem i algama pada na dno rijeka, gdje ostaje zarobljena i teško dostupna za uklanjanje.
Otpad ugrožava i bezbjedno odvijanje aktivnosti na vodi, kao što su: rekreativna vožnja čamcima, veslanje kajakom, rafting, pecanje, plivanje itd. Posebno negativan je i vizuelni efekat.
Briga o rijekama i riječnim obalama presudna je za razvoj turizma nekog mjesta.
Kako uklanjamo zaustavljeni otpad?
Nakon što se otpad zaustavi na mreži pristupa se njegovom uklanjanju. Teško drvo, grane i balvane, radnici privlače čeličnim sajlama plovećoj teretnoj platformi. Potom se teret izvlači na platformu, reže se u dijelove i odlaže.
Plastična ambalaža i ostali otpad se prikupljaju direktno na teretnu platformu, iz čamaca ili sa staze koja je integrisana u konstrukciju mreže.
[opis_fotografije] Prikupljanje otpada na mreži – manuelno i mehanizacijom [/opis_fotografije] |
Otpad se dalje transportuje na privremenu deponiju, gdje se vrši sortiranje i presovanje.
[opis_fotografije] Prikupljanje otpada na jezeru – manuelno [/opis_fotografije] |
[opis_fotografije] Sortiranje otpada na plovećoj platformi [/opis_fotografije] |
Sve veću zabrinutost predstavlja činjenica da se količine otpada iz godine u godinu ne smanjuju. Trajno rješavanje problema je otklanjanje uzroka problema.
Eko centar Bočac jezero svojim zalaganjem je samo jedna karika u nizu. Za suočavanje sa ovim problemom je neophodno uključiti cijelo društvo: građane, lokalne, republičke i državne vlasti.
Naša priroda je već dovoljno ugrožena divljim deponijama i prljavim rijekama, i moramo raditi na tome da ovu pojavu zaustavimo, inače nam prijeti zatrpavanje u otpadu.