2003.godine sa Gradom Banja Luka je potpisan Ugovor o sufinansiranju – Prikupljanje i odlaganje plivajućeg otpada na akumulaciji Bočac.
Prema ovom ugovoru Grad je preuzeo obavezu da obezbjeđuje sredstava za održavanje zaštitnih mreža i prikupljanje otpada, u skladu sa mogućnostima budžeta. Kao sufinansijeri ovog ugovora simbolično učestvuju i Opštine Laktaši, Srbac i Kneževo.
Glavni sufinasijer ovog Ugovora je preduzeće Euro-Hem d.o.o. Banja Luka.
Grad Banja Luka |
Pored Euro-Hema d.o.o. Banja Luka koji je glavni finansijer, izgradnju nove zaštitne mreže je podržao Fond za zaštitu životne sredine Republike Srpske i Grad Banja Luka.
Međutim, obezbijeđena sredstva nam još uvijek nisu dovoljna da bi se nova mreža stavila u funkciju.
Fond za zaštitu životne sredine Republike Srpske |
2004. godine za vrijeme velikih poplava na zaštitnoj mreži se akumulirala velika količina otpada. Hitno uklanjanje velikih količina otpada podržala je Vlada Republike Srpske, Ministarstvo finansija.
Vlada Republike Srpske |
Hidroelektrane na Vrbasu i Eko centar Bočac jezero njeguju dobru saradnju još od dobijanja saglasnosti za podizanje Eko centra. Hidroelektrane na Vrbasu i Eko centar veže Ugovor o čišćenju hidroakumulacije Bočac na rijeci Vrbas od plutajućih otpadnih materija.
Hidroelektrane na Vrbasu |